Bağkur primlerine yapılandırma

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren vergi ve SGK, BağKur borçlarının yapılandırılmasını içeren düzenlemede Emekli olmak isteyenlere de düzenleme yer alıyor.

Bağkur Prim borcu olan ya da geçmişte sigorta süresini donduranlar da yasa ile yeni imkanlara kavuştu. prim boru nedeniyle hizmet süreleri durdurulan ve emekli olamayan BağKurlular yapılandırmaya başvurup borçları bitince emekli aylığı bağlanabilecek.

Yasa ile 30 Nisan 2021’e kadar oluşmuş prim borçları yapılandırılacak. Bunun için 31 Ağustos’a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulması, 31 Ekim’e kadar ilk taksitin yatırılması gerekiyor.

30 Nisan itibariyle prim borcu bulunan Bağ-Kur’luların borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden dördüncü ayın sonuna kadar ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde; 30 Nisan’dan önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinecek.

İhya için borcun tamamının ilk taksit ödeme döneminde yani 31 Ekim’e kadar yapılması zorunluluğu bulunuyor. Borcunu yapılandırarak ya da primlerini ihya ederek emekli olacak kişiler, ödemelerin tamamlanmasının ardından aylığa kavuşabiliyor.

Prim borcu nedeniyle emekli olamayan ancak bu sürelere ihtiyacı olmayanlar da borç silip hizmet süresi durdurulunca aylık bağlatabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir