Deniz salyası görülen yerler, denizler, sahiller! Müsilaj hangi denizlerde, nerelerde var?

Müsilaj ya da diğer adıyla deniz salyası gündemde yer almaya devam ediyor. Marmara Denizi geçen yılın sonundan bu yana su yüzeyini ve derinlerini saran ve “deniz salyası” olarak adlandırılan müsilaj tehlikesiyle karşı karşıya. Deniz salyası (müsilaj) nedeniyle tatil yörelerinde denize girmek bazı noktalarda güçleşiyor. Bu durumdan etkilenen turizmciler vatandaşların denize girip giremeyeceklerini telefon ederek sordukları belirtiliyor.

MÜSİLAJ(DENİZ SALYASI) NEDİR?

Ciddi bir artış gösteren müsilaj veya diğer adıyla deniz salyası, Marmara Denizi gibi kapalı denizlerde zaman zaman ortaya çıkan bir salgı. Müsilaj oluşumu, özellikle denizin derinliklerindeki canlı ve cansız varlıkların yaşamlarını tehdit ediyor.Müsilajın küresel, ulusal ve bölgesel ekonomik etkileri çevre kirliliği hasarı başta olmak üzere biyolojik çeşitlilik, deniz ürünleri üretimi, balıkçılık faaliyetleri ve istihdam, turizm sektörüne yönelik yaygın olumsuz etkilerini de içerek şekilde deniz ve çevre ekonomistleri tarafından çok boyutlu analizlere gereksinim bulunmaktadır.

60bf2e06d265a226442ca77f

DENİZ SALYASI GÖRÜLEN YERLER, DENİZLER, SAHİLLER

İstanbul, Adalar, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, kıyılar ve denizin derinleri de dahil olmak üzere tüm Marmara, yoğun müsilajın etkisi altında.

Kadıköy Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Sahili ve Moda Sahili’ni müsilaj olarak bilinen deniz salyası kapladı. 

Müsilaj Gemlik-Mudanya sahillerini boydan boya sarmış. Kurşunlu ve Altıntaş sahillerinde etkisini sürdürüyor.

Bu bölgelerin yanında Marmara’yı kaplayan müsilajın Ege Denizi’ne doğru akmaya başladığı ve Ordu’nun Fatsa sahilinde de ortaya çıktığı görüldü.

İstanbul’da Caddebostan Sahili’nden bugün temizlik saat 14.00’te başlatılacak. Temizlik çalışmaları, İstanbul’da Pendik, Kocaeli’de Karamürsel, Bursa’da Mudanya, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ’da da eş zamanlı yürütülecek.

60bf2e15d265a226442ca781

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir