Milyarderlerin çok az vergi ödediği iddia edildi… Hazine Bakanlığı soruşturma başlattı

ABD, bir internet sitesinin yayınladığı, dünyanın en zengin kişilerinin vergi beyannamelerini konuşuyor. Propublıca internet sitesi, aralarında Elon Musk, Jeff Bezos ve Micheal Bloomberg gibi dünyanın en zengin kişilerinin vergi kayıtlarına ulaştığını iddia etti.

Habere göre, milyarlerderin dev kazançlarına rağmen ne kadar az vergi ödedikleri ortaya çıktı.

Propublica, Amazon’un kurucusu ve yöneticisi Jeff Bezos’un 2007 ve 2011’de, Tesla’nın kurucusu ve yöneticisi Musk’ın ise 2018’de vergi ödemediğini iddia etti.

Propublica, vergi beyannamelerini nasıl elde ettiğini açıklamadı.

En zengin amerikalılardan bazıları “Büyük servetlerine kıyasla çok az gelir vergisi ödüyor. Hatta bazen hiçbir şey ödemiyor” ifadesini kullanan site, gelecek haftalarda daha fazla ayrıntı yayınlayacağını duyurdu.

Forbes Dergisi tarafından toplanan verileri kullanan Propublica, en zengin 25 Amerikalının servetinin 2014’ten 2018’e toplam 401 milyar dolar arttığını, ancak o yıllarda 13,6 milyar dolar gelir vergisi ödediklerini kaydetti.

Propublica, daha önce ABD Vergi Dairesi’ndeki bütçe kesintilerinin, varlıklı kişiler ve büyük şirketlerden vergi toplanmasını nasıl zorlaştırdığı konusunda makaleler yayımlamıştı. Araştırmacı gazetecilik sitesi, belgelerin bu makalelere yanıt olarak sızdırıldığını açıkladı.

Amerikan Hazine Bakanlığı ve Vergi Dairesi belgelerin sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, “Gizli hükümet bilgilerinin izinsiz olarak ifşa edilmesinin” yasa dışı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir