SGK’dan işitme cihazı adımı

Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde değişikliğe gidildi. İşitme cihazı kullananların ikinci cihazı alaması için beklemesi gereken süre kaldırıldı.

İşitme sorunu yaşanaların kullanması gereken cihazın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor ancak bir kulağa işitme cihazı takıldıktan sonra ikinci cihaz için 6 ay beklenmesi grekiyordu. Yapılan değişiklikle birlikte bu süre de kaldırıldı. İşitme cihazı kullanması gereken kişiler hiç beklemeden iki cihazı da tedavisi için kullanabilecek ve bu cihazlar reçete edildikten sonra SGK tarafından karşılanacak.

Cihazın karşılanması içinse işitme testi sonuçlarının uygun olması gerekiyor.

Değişikliğe ilişkin Milliyet Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan İşitme Cihazı İthalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Oray,” Nasıl ki iyi görmek için iki gözümüzü kullanıyorsak ve gözlerimizle ilgili bir problem olduğunda çift camlı gözlük kullanıyorsak, aynı şekilde çift taraflı işitme kaybında da çift cihaz kullanılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Oray, tedavi edilmeyen işitme kaybının, hem nörolojik hem psikolojik açıdan sorunlara yol açtığının kanıtlanmış durumda olduğunu, özellikle demans ve alzhemier açısından önemli riskler barındırdığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir