Virüs için dikkat çeken senaryo

KRİTİK EŞİK, ÇİFT DOZ AŞIDA 21 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK

Koronavirüs salgınında önlemlerin gevşetilmesi için baz senaryo belli oldu. Bilim Kurulu üyeleri projeksiyonu paylaştı. Buna göre, kritik eşik çift doz aşılamada 21 milyon kişiye ulaşılması. Yaz aylarında kapalı ortamlarda kalabalıkların toplanma oranının azalması ve bu süreçte aşılamanın devam etmesiyle sonbahara daha düşük riskle girilmesi hedefleniyor.

Dünya gazetesinin haberine göre, 21 milyon kişinin çift doz aşısının tamamlanmasıyla yaz aylarında önlemler adım adım gevşetilebilir. Aşılanan nüfusta bu sayıya ulaşılması, yaz aylarında bulaşma oranının matematik olarak azalmasıyla birleşince koronavirüsün sağlık sistemi üzerinde yük oluşturma riski azalacak.

HEDEF SONBAHARA YÜZDE 60 AŞILAMA İLE GİRMEK

Senaryoya göre, yaz ayları boyunca aşılama programının devam etmesiyle ağır enfeksiyon oranının da her geçen dönem daha da azalacağı varsayılıyor. Bu durumda aşılama hızı mevcut tempoda giderse en kötü ihtimalle yaz sonuna kadar yetişkin nüfusun yüzde 60’ını oluşturan yaklaşık 42-43 milyon kişinin iki dozu almış olacağı belirtiliyor. Eylül ayı itibarıyla yüzde 60’lık aşılamanın en kötü ihtimaller düşünülerek geliştirildiğine de vurgu yaptı. Planlanan senaryo olumlu ilerlerse tam aşılamada bu oranın da üzerine çıkılması bekleniyor. Kötü ihtimalin kaynağı olarak da aşı tedariki gösteriliyor.

2022 BAŞLARINDA TEK DOZ HATIRLATMA AŞISI YAPILABİLİR

Kışın kısıtlama gelse de sert olmayacak 2021 sonu projeksiyonuna göre sonbahar aylarından itibaren, 2022’nin başlarında yapılması gereken tek doz hatırlatma aşılarına başlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir